Genel

SABAH MI YOKSA AKŞAM MI?

GÜN İÇERİSİNDE DERS ÇALIŞMAYA AYIRDIĞIMIZ ZAMAN DİLİMİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME:

SABAH MI YOKSA AKŞAM MI DERS ÇALIŞILMALI?

Ders çalışmayı planlayan öğrenciler öncelikle 24 saatlik bir günün hangi saatlerin daha verimli geçeceğini araştırmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki bazı insanlar gece bazı insanlar ise gündüz insanlarıdır. Bazılarımız için sabahın erken vakitleri çok verimli geçmekteyken bazılarımız için günün ilerleyen saatleri daha iyi sonuçlar yaratabilmektedir. Yani ders çalışma zamanlarında bireysel farklılıklar söz konusudur.

-Uzmanlar gece uykusunun çok önemli olduğunu ve 23.00’ten sonra uyumanın olumlu etkilerinin bulunduğunu vurguluyorlar. Bu bağlamda düşününce gece ders çalışmanın çok da önerilmediğini söylemek mümkündür.

-Sabah mı yoksa akşam mı ders çalışılmalı konusunu bir de  “erken kalkan yol alır” atasözü bağlamında ele alınmalıdır. Nitekim bu atasözünde güne erken başlamanın verimlilik açısından faydalı olup, yapacakları işe erken başlayanlar kazançlı olacakları ifade edilmiştir. Eğer sabah erkenden uyanmanın kendinizi daha dinç hissettirdiğini, gününüzün daha aktif hale getirdiğini düşünüyorsanız ve güne erken başlamak her zaman keyif veren bir eylem olmuşsa bu noktada, sabah ders çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Yapılan araştırmalar bireysel farklılıklar gösterse de ders çalışma için en ideal saatlerin sabah saatleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni gece uykusunun ardından dinlenmiş, kendini yenilemiş ve enerjik bir beyine sahip olmaktır. Dolayısıyla sabahları çalışan öğrenciler, derslere daha kolay konsantre olabilirler ve konuları daha iyi kavramaları olasıdır.

-Gündüz ders çalışmanın belli başlı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gece boyunca dinlenen beyin tazelenmiştir ve yeni bilgiler için hazırdır.

  • Doğal ışık, dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olur.

  • Gündüz çalışmak, uyku düzeninizi bozmaz

  • Akran öğrenimi son derece faydalıdır. Sabahları sınıf arkadaşlarınızla çalışabilirsiniz.

  • Yeni uyanıldığı için ders çalışırken uyku bastırması ihtimali diğer saatlere göre daha düşüktür.

  • Dikkatimiz açıktır.

Gece çalışmak mı yoksa gündüz çalışmak mı daha etkili sonuç yaratır sorusuna cevabımız kişisel olarak en etkili çalışabileceğiniz zamanı bulmaktan geçmektedir. Hangi çalışma saatinin daha iyi olduğunu ancak deneyerek bulabilirsiniz. Eğer bir program dâhilinde çalışıyorsanız okul etkinlikleri ve kendinize zaman ayıracağınız saatlerin tümü sıralı şekilde olmalıdır. Ders çalışma saatlerinizi tamamen kendi programınıza ve yapınıza göre seçmeniz gerekmektedir. Bedeni ve zihni adapte etmiş olduğunuz saat hangisi ise Danışman Hocam ekibi olarak o saatten yanayız. En iyi performans sergileyeceğiniz saatler en ideal saatleriniz olabilir.

Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için Danışman Hocam’ı takipte kalın.

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir